Uçuşta Güvenlik Yerli Teknoloji İle Sağlanacak

Uçuş güvenliğinde Türk mühendisleri tarafından yapılan sistemin büyük bir güvenlik sağladığı belirtildi.

568 0
568 0

Türk Mühendisler tarafından yapılan çalışmalarda özellikle pistlerd uçakların motorlarına ve donanımlarına zarar veren, yolcu güvenliğini de oldukça tehlikeye atan yabancı cisimlerin belirlenmesi için özel bir tespit sistemi geliştirildi.
Yapılan bu sistem ile birlikte pistlerdeki tüm yabancı cisimlerin tespit edilmesi ve böylece herhangi bir sorun yaşanmadan cisimlerin bölgeden uzaklaştırılması amaçlanıyor. Bugüne kadar pek çok sorunun yaşandığı ve tehlikenin anlatıldığı bu konuda Türk mühendisleri tarafından yapılan özel sistemin büyük bir kolaylık sağladığı belirtilirken bu konuda tüm havalimanlarında bu sistemin kullanılması ve yaşanacak olumsuz olayların da önlenmesi amaçlanıyor.

Özellikle 2000 yılında yaşanan bir kazada 113 kişinin ölümüyle sonuçlanan olayda benzer bir durum yaşanmıştı. Türk mühendisleri tarafından yapılan projede gerçek zamanlı tespitin yapılabilmesi ve yabancı cisimlerin anlık olarak bildirilmesi mümkün olurken aynı zamanda sistemde gece modu da bulunuyor. Bu bakımdan sürekli kullanılabilir durumda olan sistem ile birlikte pistler takip altına alınabiliyor.

Geliştirilen bu teknolojinin en önemli avantajı yerli üretim olması olurken tamamen yerli imkanlar ile geliştirilmiş cihazın yurt dışına da ihraç edilmesi bekleniyor Üstelik Türkiye’de kullanılacak olan bu sistem Türkiye’nin dışarıdan aldığı teknolojiye de gerek bırakmadan yerli bir ürün ile ihtiyacın giderilmesine sağlayacak. Cihaz için yapılan testlerde başarılı sonuçların alınması ile birlikte önümüzdeki günlerden itibaren kullanılmaya başlanacak cihazın büyük ilgi görmesi bekleniyor.

 

In this article

Join the Conversation