Uniqlo, size en uygun tişörtü seçmek için zihninizi okuyor

Bir mağazaya girince ne alacağınızı şaşırdığınız oluyor mu? Uniqlo, bu sorunu nörobilim ile çözüyor. Japon giyim markası Uniqlo, Sidney’deki mağazasında alışverişçilerin ruh haline en uygun tişörtü seçen yepyeni...

645 0
645 0

Bir mağazaya girince ne alacağınızı şaşırdığınız oluyor mu? Uniqlo, bu sorunu nörobilim ile çözüyor.

Japon giyim markası Uniqlo, Sidney’deki mağazasında alışverişçilerin ruh haline en uygun tişörtü seçen yepyeni bir deneyim test ediyor. Alışverişçiler, beyin aktivitelerini ölçen bir sensörü kafalarına takıyor ve birkaç saniyelik bir video izliyor. Algoritma alışverişçilerin beyin dalgalarını inceliyor ve uygulama için oluşturulan farklı model ve renklerdeki 600 tişörtten bazılarını deneğin ruh hali ile eşleştiriyor. Uygulama son olarak seçtiği tişörtleri deneğe gösteriyor ve deneğin en fazla heyecanlandığı tişörtü seçerek final kararını veriyor.

Uniqlo

Uniqlo Avustralya pazarlama direktörü Tracy Lang, Umood adı verilen bu uygulamanın sadece alışverişçilerin etkileşime girdiği bir deneyim olması için hazırlandığı ve herhangi bir datanın kayıt edilmediğini belirtti. Lang, Umood’un Sidney’den sonra Melbourne’da da test edileceğini ve kullanıcı tepkilerine göre diğer ülkelerde de uygulanabileceğini söyledi.

Melbourne Üniversitesi’nde nörobilim dersleri veren Phil Harris, nörobilimin perakende uygulamalarında büyük potansiyel barındırdığını düşünüyor: “Alışverişçiler çok fazla seçenek arzu ediyor ancak biliyoruz ki seçenekler ne kadar artarsa seçim yapmaları da o kadar zorlaşıyor. Seçim yapmalarını kolaylaştıran araçların ciddi faydalar yaratacağına inanıyorum.”

Uniqlo’nun bu deneyimi aslında sadece interaktif bir oyuncak. Ama önümüzdeki yıllarda bu konuda ciddi değişikliklere sebep olabilecek araştırmaların yapıldığını biliyoruz. Sizce nörobilim, perakendede köklü değişikiklere yol açabilecek mi? Düşüncelerinizi merak ediyoruz.

In this article

Join the Conversation