VOYO V3 Mini PC, Büyük İşler Başarıyor

PC dünyasında yaşanan gelişmeler ile artık cihazlardan beklentilerimiz ne kadar büyükse, boyutu da o kadar küçük olmasın bekliyoruz. 9 yıl önce Intel tarafından geliştirilen Atom işlemciye sahip netbook...

1284 0
1284 0

PC dünyasında yaşanan gelişmeler ile artık cihazlardan beklentilerimiz ne kadar büyükse, boyutu da o kadar küçük olmasın bekliyoruz. 9 yıl önce Intel tarafından geliştirilen Atom işlemciye sahip netbook modelleri ile yeni bir akım başladı.

Bundan dokuz sene önce Intel’in netbook modellerini tanıtmasıyla birlikte ufak boyutlu ve kolay taşınabilir ama bir yandan performansı orta karar taşınabilir cihazlar hayatımıza girdi. Bu adımdan sonra yeni bir dönem başladı ve taşınabilir cihazlarda Intel Atom işlemciler unutulmaz hale geldi. Netbook’larla birlikte optik sürücüler ve sabit diskleri rafa kaldırıp SSD esaslı depolamaya odaklandık. Sekizinci nesil Atom işlemciler Cherry Trail platformuyla Microsoft Surface 3 gibi tabletlerle karşımıza çıktı. Tam adı Intel Atom x7-Z8700 olan bu 14nm esaslı ve dört çekirdekli 1.6 GHz işlemci (Turbo ile 2.4 GHz) masaüstünde de karşımıza çıkabiliyor. 2 MB önbellekli ve 2W TDP’li 64-bit işlemciyi içeren PC’lerden biri VOYO V3 Mini PC.

VOYO V3 Mini PCVOYO V3 Mini PC

VOYO V3 Mini PC,Teknik özellikleri ve Fiyatı

130 x 130 x 9.9 cm boyutlarıyla inanılmaz derecede ufak boyutlu ve sadece 200 gram olan VOYO V3 Mini PC’nin bir akıllı telefondan biraz daha büyük olduğu ortada. Intel Atom X7-Z8700 işlemciye ek olarak dual kanal 4 GB DDR3 sistem belleği, 128 GB SATA 3 M.2 SSD depolama, 128 GB’a kadar microSD kart desteği yer alıyor. Elbette işlemciyle birlikte Intel HD görüntü devresi de gelmekte. İşlemci ve diğer bileşenlerin oluşturduğu ısının ince gövdede sorun oluşturmaması için sağlam ve hafif olan aluminyum malzeme ve şıklık kazandıran cam kaplama kullanılmış. Bilgisayarın üzerinde microSD kart yuvasına ek olarak 3.5 mm kulaklık çıkışı, mini HDMI görüntü çıkışı, USB Type-C güç portu, çift USB 3.0 portu ve tek USB 2.0 portu yer alıyor. Tek eksiği ağ portu içermemesi ve gövde inceliğinden ötürü yer verilmemiş olsa gerek. Bu eksiği kapatmak için Realtek RTL8723 802.11n 2.4 GHz Wi-Fi kablosuz bağlantı kullanabilirsiniz. Diğer kablosuz bağlantı seçeneği Bluetooth 4.0.

VOYO V3 Mini PC_3

HDMI bağlantısı son nesil olduğundan 4K (3840 x 2160 piksel) kalitesinde ve 30 fps akıcılığında görüntü almak mümkün. Kutudan çıkan mini HDMI – HDMI uçlu kablosu sayesinde monitör bağlantısı sorun olmaktan çıkıyor. Windows 10 Home 64-bit yüklü gelen VOYO V3 Mini PC’deki depolama ortamı eMMC yerine Foresee üretimi M.2 SSD olduğundan cihazın ilk açılma süresi 20 saniye gibi son derece düşük bir değer. Pasif biçimde soğutulan ve tamamen sessiz olan PC’de oyunlar ve zorlu uygulamalarda CPU sıcaklığı 85C üzerine çıkmıyor. Ofis, internet, multimedya ve hatta düşük kalitede oyun için bile uygun olan bir PC. Şu anda 205.99 dolar olan fiyatıözelliklerine kıyasla çok cazip. Hele bir de Intel’in geliştirdiği NUC modelleriyle kıyaslarsak çok daha ucuza benzer özellikleri elde etmiş oluyorsunuz. GearBest sitesinde Anneler Günü promosyonu sayfasında da yer alıyor.

In this article

Join the Conversation