WhatsApp Türkiye’nin gündeminde

Dünya genelinde WhatsApp ile ilgili pek çok yeni tartışma yaşanırken Türkiye'de de son zamanlarda WhatsApp en çok konuşulan konular arasında yer alıyor.

802 0
802 0

WhatsApp için geçtiğimiz günlerde yapılan yeni bir düzenlemeyle birlikte uygulamada şifreleme özelliğine geçilmiş ve yapılan görüşmelerin üçüncü kişiler tarafından öğrenilmesi engellenmişti. Uçtan uca şifreleme olarak adlandırılan bu özellik sayesinde kullanıcıların herhangi bir sorun yaşamadan ve güvenlik sağlayarak görüşmesi mümkün hale getirilirken bu durum pek çok ülkede krize neden olmuş durumda.

Şifreleme nedeniyle özellikle yürütülen soruşturmalarda kişilerin WhatsApp görüşmelerine erişimin sağlanamaması kullanıcıların her ne kadar güvenliğini sağlamış olsa da soruşturmaların ilerlemesine bu özellik engel oluyor. Konuyla ilgili son örnek Brezilya’da yaşanırken Brezilya tarafından yapılan çağrılara WhatsApp yönetimi tarafından hiçbir şekilde destek verilmemesi nedeniyle de kişilerin bilgilerine ulaşılamaması bu konuda tepki toplamaya başladı.

WhatsApp için Türkiye’de de son dönemlerde oldukça ilginç durumlar yaşanıyor. 15 Temmuz tarihinde yaşanan darbe girişiminde darbe organizasyonunun WhatsApp üzerinden yapılması bu konuda güvenlik açığının olduğunun ortaya çıkmasına neden oldu. WhatsApp üzerinden yapılan görüşmeler ile birlikte hükümete karşı darbe çağrısı ve anlaşmalar yapılırken yöneticiler bu tür durumları önlemek adına şu anda herhangi bir seçeneği de bulunmuyor. Bu bakımdan konuyla ilgili yapılan son açıklamalarda WhatsApp gibi uygulamaların her ne kadar kullanıcılarına büyük kolaylık sağlasa da pek çok güvenlik açığına neden olduğu ve pek çoğu zamanda işleri zorlaştırdığı yönünde görüşler bildiriliyor.

In this article

Join the Conversation