Windows Mobil Yolun Sonuna Geliyor Mu?

Microsoft'un mobil pazarda var olmaya çalıştığı Windows Mobil giderek düşen bir istatistiğe sahip. İşte Windows Mobil'in son durumu...

688 0
688 0

Mobil işletim sistemlerinde tercih edilmeyen Windows Mobil için günden güne düşen bir kullanıcı sayısı görülüyor. Bu durumu toparlamak için yeni çözüm önerileri üzerinde çalışmasına rağmen Microsoft, bu konuda şu ana kadar başarıya ulaşabilmiş değil. Windows Mobil ile ilgili gelen son bilgilerde kullanım oranlarının adeta dip yaptığı görülürken, yapılan açıklamalarda Windows Mobil işletim sistemine sahip cihazların satış oranlarının yüzde 73’e varan oranda düşüş yaşadığı belirtildi. Microsoft’un mobil alanda beklentileri karşılayamaması ve yaklaşık bir yıldan beri kapsamlı bir değişikliğin sunulamamasının kullanım oranlarının da düşmesine neden olurken, bu konuda Microsoft köşeye sıkışmış durumda.

Gartner’den Çarpıcı Rapor!

Gartner tarafından gerçekleştirilen rapor doğrultusunda ortaya çıkan son durum kapsamında 2016’nın ilk çeyreğinde Windows Mobil işletim sistemine sahip telefonların satış rakamları sadece 100 bin. Bu bakımdan oldukça düşük bir rakam, Microsoft’un mobil sektörde ne kadar küçüldüğünü de gösteriyor. Bu konuda önemli bir detay da lokomotif ülkelerde de düşüşün daha fazla olması. İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya ve İspanya’da yarı yarıya düşüş yaşanırken, satış oranları sadece yüzde 4.9.

Android Yükseliyor!

Android işletim sistemine sahip cihazların satışında ise ters bir durum yaşanıyor. Yüzde 10’luk bir artış ile yüzde 58.5’e ulaşan Android cihazlar sektörde liderliğini sürdürmeye devam ediyor. 

In this article

Join the Conversation