Yapay Zeka Laboratuvarı Açıldı

Ankara Üniversitesi bünyesinde yapay zeka üzerine derslerin verileceği bir laboratuvarın açıldığını duyurdu. Yapay zeka bilhassa son senelerde çok daha fazla ehemmiyet kazanırken bu konuda Türkiye’de de gelişmeler yaşanıyor....

729 0
729 0

Ankara Üniversitesi bünyesinde yapay zeka üzerine derslerin verileceği bir laboratuvarın açıldığını duyurdu.

Yapay zeka bilhassa son senelerde çok daha fazla ehemmiyet kazanırken bu konuda Türkiye’de de gelişmeler yaşanıyor. Ankara Üniversitesi Teknokent’te Samsung Yapay Zeka Laboratuvarı’nın açıldığı açıkladı. Türkiye’de yapay zeka ile çeşitli çalışmalarının yapılabilmesi hesabına Ankara Üniversitesi’nde açılan laboratuvar büyük bir ehemmiyete sahip olurken yapılan açılışa Türkiye genelindeki pek çok politik isim, Samsung yetkilileri ve Ankara Üniversitesi’nden önemli temsilciler katıldı.

Ankara Üniversitesi’nde yapılan açılışta bu olanağın talebelere sunulması yalnızca talebeler için değil Türkiye için büyük bir önem taşıdığı belirtilirken yapılacak çalışmaların lisans ve lisansüstü düzeyde gerçekleşeceği belirtildi. Özellikle proje çalışmaların da yapılacağı özel yapay zeka ile bu alanda talebelerin pek çok değişik fikri hayata geçirebilmesi olası olacak.

Konu konusunda yapılan izahlarda genetik bilgisayarların birleşimi ile beraber çok farklı çalışmaların önümüzdeki senelerde kullanıcılara sunulacağı belirtilirken Türkiye’nin bu tip yeniliklerin gerisinde kalmaması adına yapılan bu oluşumların destek olması gerektiği belirtildi.

Son senelerde özellikle teknolojik alanda yapay zeka üzerine çalışmalar artarken araçlarda bile yapay zeka kullanılarak sürücüsüz bir şekilde araçların yolda ilerleyebilmesi sağlanıyor. Benzer pek çok proje şu an dünya genelinde kullanılırken Türkiye’den bu alanda çıkmayı muvaffak olan önemli bir proje bulunmuyor. Ama yapay zeka konusunda yaşanan bu gelişmeler gelecek hesabına Türkiye’de oldukça umut verici

In this article

Join the Conversation